Chip Tuning Blog

Jak oszczędzać paliwo i zwiększyć moc. Fiat Panda ekotuning + chiptuning

2012-01-05 09:20
przez V-tech

Kolejnym autem, którego zużycie paliwa wzięliśmy pod lupę, jest Fiat Panda z silnikiem 1.2 i mocy 60 KM. Silniki analogicznej konstrukcji występują w modelach Fiat Panda 1.1, Seicento 900 i Seicento 1.1, Cinquecento, Punto, Doblo, Palio, Grande Punto, Fiorino, Brava, Bravo, Stilo, Lancia Y, Alfa Romeo MiTo, Giulietta oraz Fiat 500, Albea i Linea.

W naszym testowym Fiacie Panda połączyliśmy dwa rozwiązania – ekotuning ichip tuning. Program przygotowaliśmy dwuetapowo (programując auto za każdym razem przez gniazdo diagnostyczne OBD2 za pomocą programatora OBD).

Faza 1 – obniżenie zużycia paliwa

Panda trafiła na hamownię symulującą warunki drogowe. Interesował nas szczególnie zakres do 50% położenia pedału gazu i prędkości poniżej 100 km/h. Silnik FIRE 1.2 realizował moce do 30 koni mechanicznych. Do samochodu zapięliśmy sondy Fuel Consumption Lab, co pozwoliło nam dokładnie zmierzyć zużycie paliwa. Dodatkowo zapisywaliśmy chwilowe zużycie pokazywane przez komputer Fiata (w celu weryfikacji, czy poprawnie wskaże zmiany zużycia paliwa), mierzone dokładnie przez sondę FCL.

Wyniki

Faktycznie w zadanym zakresie da się bardzo wyraźnie ograniczyć zużycie paliwa poprzez podniesienie sprawności silnika. Dość zauważyć, że spadek zużycia paliwa podczas postoju na wolnych obrotach i powolnej jazdy zbliżył się do 20% ! Ucieszy to jeżdżących w korkach w dużych miastach. Auto również rozgrzewać się będzie znacznie szybciej, co poprawi ekonomię na krótkich dystansach, szczególnie w zimie (tego jednak nie sprawdzaliśmy na hamowni, gdyż nie ma takiej możliwości).

Dokładne wyniki i oszczędność paliwa prezentuje poniższa tabela:

  Wypełnienie czasu wtrysku Oszczędność
Obroty [RPM] Prędkość [km/h] Obciążenie [KM] ORG EKO %
Idle 0 0 1,744 1,542 13,1
Toczenie IIIb 5 3,3 2,56 2,183 17,3
1500 42 10,7 10,761 8,873 21,3
2500 70 21,2 16,248 15,144 7,3
3000 84 26,6 18,958 18,735 1,2

Warto zauważyć, że zmiany wskazań komputera pokładowego nie pokrywają się z wynikami rzeczywistymi z sondy FCL. Dla niższych obrotów różnica wskazań nie jest jeszcze duża, ale już przy 3000 rpm komputer wyraźnie zaczyna wskazywać zbyt optymistyczne chwilowe spalanie, realna oszczędność dla tych obrotów i obciążenia jest jednak wielokrotnie niższa.

Faza 2 – chiptuning, zwiększenie mocy

Program tuningowy uaktywnia się, gdy pedał gazu naciskany jest ponad 50%. Do 75% jest to płynne przejście charakterystyk ekotuningu do charakterystyk nastawionych tylko na moc i moment obrotowy, nawet kosztem większego chwilowego zużycia paliwa. Powyżej 75% naciśnięcia pedału gazu króluje już tylko moc.

Oszczędzanie paliwa Fiat Panda

Powyżej wykres pokazujący przyrost mocy i momentu obrotowego po chip tuningu. Pomimo niewielkich wzrostów mocy (silnik jest 8V, czyli ośmiozaworowy i niezbyt dobrze napełnia przy dużych obrotach) przyrost momentu obrotowego rekompensuje to z nawiązką. Auto dużo lepiej przyśpiesza już od najniższych obrotów i dynamika jazdy poprawiła się wyraźnie. Nie przeszkadza to wcale w oszczędzaniu paliwa.

Wnioski

Podzielenie charakterystyki na obszar ekotuning i obszar chiptuning to prawdziwe 2 w 1. Tak zmieniony program nie dość, że doda nam radości z jazdy, to jeszcze z czasem sam się zwróci przez oszczędność paliwa.

Oszczędność na poziomie 10-15% jest ekonomicznie opłacalna szczególnie w przypadku, gdy i tak chce się tuningować auto. Nie jest w stanie jednak przebić oszczędności pieniędzy uzyskanej w wyniku zainstalowania LPG (instalacji gazowej), gdyż realna oszczędność na instalacji gazowej to ok. 30% (warto jednak pamiętać, że auto pali więcej gazu niż benzyny, jest słabsze, przeglądy są droższe, instalacja jest droższa niż ekotuning, awaryjność silnika jest większa). Ekotuning jest alternatywą instalacji gazowej, gdy i tak planujemy tuningować auto lub gdy obawiamy się o trwałość silnika na gazie.

Wróć

Oferta oraz podane ceny mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par.1 Kodeksu Cywilnego. V-tech Tuning s.c. zastrzega sobie prawo do zmiany cen oraz opisywanych na niniejszej stronie usług. Zmiany te mają wówczas charakter wiążący.
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji w Wikipedii

facebook